Menu

Różnice między drukarkami termicznymi i termotransferowymi

13.09.2018

   Aby ułatwić Tobie prostsze rozeznanie w tej dziedzinie, przygotowałem krótki przewodnik po najpopularniejszych typach drukarek służących do wydruku etykiet przeznaczonych do identyfikacji i oznaczeń m.in. przewodów, patchcordów, etc. Wybranie właściwej drukarki i znajomość różnic pomiędzy nimi jest naprawdę bardzo istotna w wyborze odpowiedniego urządzenia – warto więc co nieco o nich wiedzieć.

Treść artykułu

Kalka kopiująca

   Żeby móc prawidłowo rozróżnić te drukarki należy najpierw zrozumieć jak działa kalka kopiująca (według wikipedii – był to papier powleczony z jednej strony tuszem lub pigmentem zmieszanym z woskiem. Służył do jednoczesnego sporządzania wielu kopii tekstu podczas jego pisania). W latach 90′ była wykorzystywana do kopiowania faktur i innych dokumentów rachunkowych, gdyż wtedy stosowane były tylko drukarki igłowe, które działały podobnie jak drukarki termiczne o których zaraz.

Cały proces kopiowania był dość banalny, ale wymagał uwagi. Wystarczyło podłożyć kalkę kopiującą (śliska strona) pod kartkę przeznaczoną do kopiowania i na sam dół położyć kartkę, na którą miał być skopiowany obraz. Następnie wystarczyło odrysować kontury bądź napisać tekst. Ta czynność wymagała uwagi, gdyż położenie kalki kopiującej na złej stronie powodowało odbicie kopiowanego obiektu na oryginalnej kartce. Wydruk w drukarce termotransferowej odbywa się na podobnej zasadzie, szczegółowo omówię ten proces poniżej.

   Świat drukarek atramentowych lub laserowych jest każdemu doskonale znany i wszyscy powszechnie znają procesy jakie w nich zachodzą. Elementami eksploatacyjnymi są tonery i/lub tusze. Ale jeśli chodzi o wydruk etykiet, oznakowań przewodów lub ich identyfikację to już nie jest tak prosto. Drukarki, wykorzystywane do drukowania etykiet różnią się przede wszystkim sposobem wydruku. Wyróżnia się dwa główne typy takich drukarek:

  • drukarki termiczne;
  • drukarki termotransferowe.

W tym artykule dowiesz się o ogólnej zasadzie działania tych drukarek. Później dużo łatwiej będzie Tobie rozróżnić te typy drukarek. Bo sposób wydruku jest podobny.

Zacznijmy od drukarek termicznych

   Najprostszym i najbardziej powszechnym typem drukarek do wydruku etykiet są drukarki termiczne. Jak sama nazwa wskazuje, drukarka termiczna związana jest z temperaturą. Drukarki termiczne wymagają specjalnego papieru termicznego, który robi się czarny pod wpływem ciepła – powszechnie używane paragony są właśnie drukowane na papierze tego typu (można przeprowadzić eksperyment, podgrzanie paragonu od spodu powoduje jego ściemnienie). Papier termiczny i zwykły papier wyglądają tak samo. Nie można ich odróżnić bez wykonania testu na drukarce. Drukarki termiczne obsługują tylko etykiety termiczne.

   Ten typ urządzeń wykorzystuje głowicę termiczną, na której znajduję się matryca sterowana mikroprocesorem. Matryca pokryta jest igłami, które w skutek odpowiedniego podgrzewania w momencie wydruku pozostawiają wypalone elementy na etykiecie.

wydruk termiczny

Papier termiczny z zewnątrz nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Poza właściwościami, które aktywują się pod wpływem temperatury. Czary. Jedynym kolorem wydruku jaki można uzyskać z wydruku termicznego jest kolor: czarny.

Zaletą drukarek termicznych jest:

  • szybkość wydruku;
  • niski koszt eksploatacji;
  • cicha praca.

Wadą zaś:

  • zanikanie druku, szczególnie pod wpływem działania długotrwałego światła słonecznego UV, wysokiej temperatury (powyżej 150°C) lub wilgoci.
  • krótka trwałość – wydruk z czasem potrafi wyblaknąć.

Drukarki termotransferowe

   W przypadku wydruków termotransferowych jest podobnie do wcześniej wspomnianej kalki kopiującej. Urządzenia nie wymagają specjalnego papieru, można wydrukować na papierze samoprzylepnym lub wykonanym z różnych tworzyw, np. nylonu, poliestru, winylu, polimeru. Wydruk powstaje poprzez podgrzanie taśmy barwiącej, zwanej też folią do etykiet. W wyniku czego barwnik znajdujący się na mokrej stronie taśmy zostaje przyklejony do materiału/tworzywa, na którym następuje drukowanie.

image2s
Taśmy termotransferowe

Jednokolorowy wydruk w tych drukarkach uzależniony jest od koloru stosowanej taśmy drukującej. Taśmy dzielą się na:

  • taśmy termotransferowe hybrydowe (ang. hybrid thermal transfer ribbon);
  • taśmy termotransferowe żywiczne (ang. resin thermal transfer ribbon) – przeznaczone są do zadań specjalnych, stosowane z etykietami narażonymi na ścieranie/rozmazanie/zadrapania i inne czynniki chemiczne lub zewnętrzne typu wilgoć i temperatura, wydruki z etykietami z tworzyw sztucznych: Polietylen (PE), Polipropylen (PP), PVC;
  • taśmy woskowe (ang. wax thermal transfer ribbon) – posiadają dość niską temperaturę topnienia, przez co wydruk ma ograniczoną odporność na ścieranie. Pomimo to zapewniają wysoką jakość wydruku.

Przeciętna rozdzielczość generowanych obrazów/druku tych drukarek wynosi 200-300 dpi (czyli 8-12 punktów/mm) (wskaźnik dpi odpowiada za liczbę punktów przypadających na 1 cal (2.54cm) wydruku, wskaźnik opisuje jakość drukowanych szczegółów obrazu/napisu).

Zaletą tego typu drukarek jest:

  • wydruk jest bardzo trwały, odporny na wysokie temperatury (nie ciemnieje pod wpływem UV, jak w termicznym) przez co mogą być stosowane w trudnych warunkach;
  • większy format wydruku;
  • zróżnicowanie kolorystyczne;
  • wielozadaniowość połączona z wygodą (dot. drukarki przenośne).

Wadą druku jest:

  • cena, która jest większa bo wymaga stosowania dodatkowej taśmy barwiącej (zaliczana do eksploatacji).
wydruk termotransferowy

Przykładowe zastosowanie tych wydruków w przemyśle:

  • jako naklejki na paczki/przesyłki;
  • etykiety artykułów odzieżowych;
  • etykiety opisowe na statkach,
  • etykiety w elektryce i IT;
  • etykiety w utrzymaniu ruchu;
  • etykiety w automatyce i robotyce;
  • etykiety w przemyśle spożywczym;
  • etykiety w przemyśle chemicznym.

Tak czy inaczej są to najbardziej skuteczne, ekonomiczne i powszechnie znane metody wydruku etykiet. W kolejnych artykułach, poznasz konkretne modele drukarek stacjonarnych i przenośnych firmy Panduit oraz różnego rodzaju etykiet służących do identyfikacji: przenośna drukarka termotransferowa LS8EQ i stacjonarna drukarka do zastosowań przemysłowych TDP43ME.

Pobierz nasz
najnowszy katalog
Zainteresowałeś się naszymi produktami? Pobierz bezpłatnie darmowe katalogi i materiały promocyjne POBIERZ KATALOG
Ostatnio na blogu

UPS w szafie rackowej: Jak zapewnić niezawodność i ciągłość działania serwerów?

W tym artykule przyjrzymy się bliżej urządzeniom UPS jakie mamy w ofercie, dowiemy się, jak działają, jakie są ich typy i jakie korzyści przynoszą serwerom w ... Czytaj dalej >

Zainteresowany? Skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania