Menu

Organizer do przewodów CBOT24K

17.05.2018

Kto z branży informatycznej nie miał do czynienia z szafą serwerową, która wołała o pomstę do nieba i strach było się do niej dotknąć żeby czegoś nie odłączyć – niech pierwszy rzuci kamień. Wystające przewody przerażają, można sądzić ze osoba, która to robiła nie do końca wiedziała co robi lub miała mało czasu aby to zmontować w miarę estetycznie. Z tym problemem stykają się głównie specjaliści IT oraz osoby wykonujące pomiary sieci w pomieszczeniach serwerowych, w których trzeba znaleźć odpowiednie gniazdo w szafie lub przepiąć przewód sieciowy w inne miejsce. W praktyce jest tak, że informatycy w firmach zmieniają się, przychodzą nowi i zastają takie kwiatki – nieoznakowane przewody totalny brak estetyki. Pytania dotyczące tego stanu rzeczy nasuwają się same: brak czasu, środków, wizji czy narzędzi? Nie zawsze to musi się tak kończyć.

Centra danych i instalacje sieciowe wymagają trasowania (ang. routing – wyznaczenie jak najlepszej trasy dla pakietu danych w sieciach teleinformatycznych) tysięcy ciężkich kabli do przesyłania danych, takich jak kabel kat. 5e, 6a czy 7 do różnych lokalizacji w centrach danych i poza nimi. Ponieważ schematy okablowania centrów danych są bardzo skomplikowane, instalacja kabli musi być wykonana w niezwykle zorganizowany sposób.

   W większości przypadków kable te są zorganizowane w wiązki, dwunastu lub dwudziestu czterech kabli. Co więcej, te wiązki kabli są mocowane za pomocą opasek kablowych z tworzyw sztucznych lub coraz częściej w postaci opasek z rzepem. Ze względu na ograniczenia przestrzenne, wymagania organizacyjne i względy estetyczne, instalatorzy bardzo uważają, aby żaden z kabli nie krzyżował się podczas tworzenia tych pakietów. Ten proces organizowania kabli jest trudny i czasochłonny, zwłaszcza gdy jest wykonywany ręcznie, ponieważ każdy kabel musi zostać oddzielnie położony, aby pozostawał w swojej pozycji na wybranej długości wiązki.

Treść artykułu

Wizja sukcesu

Całe szczęście ktoś wpadł na genialny pomysł stworzenia narzędzia do „czesania”, prostowania kabli. W 2001r. firma Adobe Communications zajmująca się wykonywaniem instalacji elektrycznych i budowlanych na niskich napięciach, wymyśliła „Wire Comb” (patent).

Na zdjęciu przedstawiono narzędzie do estetycznego prostowania i łączenia w wiązkę kabli sieciowych. Główne części składowe: łącznik wewnętrzny, łącznik wewnętrzny zawierający skrzydełka (wspierające utrzymanie jednolitej wiązki w kształt sześciokątnego stożka), cylindryczna osłona zewnętrzna z elementami zazębiającymi (ułatwiającymi składanie w całość) oraz grzebień.

Jednak ten jednoczęściowy grzebień do układania przewodów w wiązkę nie był pozbawiony wad. Przegrody dostosowane były jedynie do jednego przekroju przewodu, posiadały ostre nie profilowane krawędzie na grzebieniu, zdejmowanie osłony powodowało to, że przewody same wypadały z grzebienia. Wady sprawiały, że ​​modyfikacje instalacji przewodów były niepraktyczne i kosztowne.   

Te niedoskonałości zauważyło czterech wizjonerów z firmy Panduit, którzy w dniu 23 lipca 2007r opracowali udoskonalony prototyp grzebienia oraz zgłosili patent nr 60/951,317 pt. „Network Cable Bundling Tool” (patent): Michael J. Vermeer, Richard A.Marcus, Robert J. Krisel, David W. West – Panowie pracują w firmie Panduit już dość długo.    Zanim produkt otrzymał finalny współczesny wygląd przeszedł transformację (co można zaobserwować na ilustracjach).

Dzisiaj narzędzie ma uproszczoną konstrukcję i nie posiada dodatkowego łącznika wewnętrznego ze skrzydełkami, za to są dwa grzebienie z przegrodami na minimum 24 żyły przewodu każdy, przystosowane do różnych przekrojów przewodu:

  • zielony obsługuje przekroje od 4.6mm (0.18″) do 6.3mm (0.25″) – kategorii 5e UTP oraz kat. 6 UTP;
  • żółty 5.9mm (0.23″) do 7.9mm (0.31″) – kategorii 6 ulepszonej (np. Panduit TX6500™), 10Gig™ kat. 6A (np. TX6A™) oraz wszystkich przewodów ekranowanych.

   Dodatkowo cylindryczna osłona zewnętrzna z elementami zazębiającymi ułatwiająca szybsze złożenie obejmy oraz taśma rzepowa z klamerką Tak-Ty Hook & Loop Cinch Tie (HLC3S-X0 Dokumenacja) utrzymująca konstrukcję obejmy w całości. Uporządkowane przewody zostają uformowane w kształt wielokąta.

Zalety innowacyjnej konstrukcji

  1. wyżłobienia w przegrodach grzebienia;
  2. zaokrąglone krawędzie, zabezpieczają przewód przed uszkodzeniem nawet przy silnym przeciąganiu kabla/przewodu sieciowego;
  3. wykonane z tworzywa sztucznego Nylon 6.6 (wysoka trwałość i wytrzymałość);
  4. swobodne ułożenie minimalnie 24 żył przewodu;
  5. możliwość układania dwóch różnych zakresów przekroju kabla w jednej chwili;
  6. końcowa konstrukcja przewodów w kształcie dziesięciokątnego stożka.
      Zestawienia zdjęć w internecie pod frazą „koszmar informatyka”, „serwerownie” obrazują to, że świadomość i chęci instalatorów są nadal niewielkie.

Niebo perfekcjonistów

Odpowiednie usytuowanie przewodów procentuje późniejszą bezawaryjną transmisją danych. Nie potrzeba wybitnych umiejętności aby osiągnąć perfekcjonizm w „czesaniu” przewodów wystarczą odpowiednie narzędzia i wizja sukcesu.   Układając równo i estetycznie przewody zyskuje się przede wszystkim:

  • poprawę transmisji danych;
  • zmniejszoną temperaturę przez równomierne jej rozprowadzenie;
  • oszczędność czasu późniejszych zmian;
  • funkcjonalność połączoną z estetyką i praktycznością;
  • łatwiejsze modyfikacje.

Przydatne linki:

  • Broszura produktu: D-CTCB48–WW-ENG;
  • Strona produktu w sklepie MK Elektronik: CBOT24K.
  • Strona produktu w Panduit: CBOT24K.
  • Allegro: CBOT24K.
  • Artykuł na moim prywatnym blogu: CBOT24K.
  • Film instruktażowy.
Pobierz nasz
najnowszy katalog
Zainteresowałeś się naszymi produktami? Pobierz bezpłatnie darmowe katalogi i materiały promocyjne POBIERZ KATALOG
Ostatnio na blogu

UPS w szafie rackowej: Jak zapewnić niezawodność i ciągłość działania serwerów?

W tym artykule przyjrzymy się bliżej urządzeniom UPS jakie mamy w ofercie, dowiemy się, jak działają, jakie są ich typy i jakie korzyści przynoszą serwerom w ... Czytaj dalej >

Zainteresowany? Skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania